هرآنچه درباره طراحي سايت بايد بدانيد

توضيح در باره پاره اي از نكات بازاريابي آنلاين

دوشنبه ۲۸ خرداد ۰۳

هرآنچه درباره طراحي سايت بايد بدانيد

اين‌روزها پولدارشدن خيلي راحت‌تر از قبل شده است. البته اشتباه نكنيد، منظورمان اين نيست كه خداي‌ناكرده دزدي كنيد؛ بلكه از قدرت دنياي مجازي حرف مي‌زنيم؛

webdesign-1.jpg

فضايي كه با هزينۀ خيلي ارزان‌تر از دنياي واقعي مي‌توانيد خود را به جهان معرفي كنيد. در اين مقاله، مي‌خواهيم دربارۀ يكي از معجزه‌هاي دنياي مجازي حرف بزنم: داشتن سايت؛ سايتي كه بهترين ويترين از كسب‌و‌كارتان مي‌تواند باشد.

طراحي سايت واقعا به كسب‌و‌كارتان كمك مي‌كند؟

طراحي سايت نه‌تنها به توسعه‌ي كسب‌وكارتان كمك مي‌كند؛ بلكه قطعا در برندينگ، فروش، تبليغات و بازاريابي آن نقشي اساسي ايفا مي‌كند. نمونه‌هاي موفق در اين زمينه كم نيستند: ديجي‌كالا، باميلو، ديوار و بسياري از سايت‌هاي موفق ديگر.

طراحي سايت به متخصص حرفه‌اي و اصطلاحا كاربلد نياز دارد. بنابراين، اصلا اين خطر را به‌جان نخريد كه طراحي سايتتان را به هركسي بسپاريد. اگر ۱۰ سال پيش بود، با سايتي معمولي هم مي‌توانستيد موفقيتي نسبي كسب كنيد؛ اما امروزه، بازار رقابت داغ است و نمي‌توان طراحي سايت را به هركسي سپرد. سايت هايي مانند نماشا با صرف هزينه زيادي براي طراحي خود به چنين جايگاهي دست يافتند .اجزاي مهم سايت دو بخش اصلي را شامل مي‌شود: ۱. طراحي سايت؛ ۲. سئو و بهينه‌سازي سايت. درباره‌ي اين بخش‌ها بيشتر توضيح مي‌دهيم.

سئو چيست و چه بخش‌هايي دارد و چرا مهم است؟

روزانه ميلياردها جست‌وجو در موتور جستجوي گوگل، اصلي‌ترين موتور جست‌وجو، انجام مي‌شود. وقتي عبارتي را جست‌وجو مي‌كنيد، گوگل متناسب با عبارت جست‌وجوشده (Query) به‌ترتيب سايت‌هايي را نمايش مي‌دهد. اصولا اكثر كاربران نيازشان را در همان صفحه‌ي اول جست‌وجو مي‌كنند و سراغ صفحات بعدي نمي‌روند. بالا آوردن سايت در گوگل نيازمند دانش كافي در اين زمينه است چرا كه هر قدم اشتباه شما جايگاه شما را نابود مي كند. اين، يعني شما بايد به گوگل بفهمانيد كه بهترين جواب براي سؤال يا خواسته‌ي كاربر هستيد. سئو دقيقا همين كار را انجام مي‌دهد.

SEO-Graphic-1.png

پس، سئو به‌معني بهينه‌سازي سايت براي موتورهاي جست‌وجو و روش‌ها و استراتژي‌ها و تاكتيك‌هايي است كه شما را به بهترين شكل به موتورهاي جست‌وجو مي‌شناساند. اين فرايند باعث بهبود جايگاهتان در گوگل مي‌شود. مانند سايت ديوار كه با سال هاتلاش در زمينه سئو به رتبه بالاي ايران دست يافت. سئو بخش‌هاي زيادي دارد؛ از توليد محتوا گرفته تا سئوي داخلي پيج (SEO On-Page) و سئوي خارجي (SEO Off-Page). مهم‌ترين نكته درباره‌ي متخصصان سئو اين است كه از تجربه و مهارت كافي در اين زمينه بايد بهره‌مند باشند و از روش‌هاي درست سايتتان را سئو كنند؛ چراكه روش‌هاي نادرست كه اصطلاحا «سئوي كلاه‌سياه» خوانده مي‌شوند، يك‌شبه شما را به‌اوج مي‌برند و يك‌شبه هم ممكن است نابودتان كنند.

در طراحي سايت چه عواملي مهم است؟

همان‌طوركه در مقدمه گفتيم، بازار طراحي سايت اين­ روزها حسابي داغ است و در اين بازار مكاره، تعداد زيادي سوءاستفاده مي‌كنند و با هزينه‌هاي آن‌چناني سر بسياري از مشتريان را كلاه مي‌گذارند. پيشنهاد ما به شما اين است سعي كنيد دانشي نسبي در اين زمينه كسب كنيد تا حداقل بدانيد از طراح سايت خود چه مي‌خواهيد. در اين قسمت، ۳ عامل از عوامل مهم‌ طراحي سايت را معرفي مي‌كنيم.

۱. سايت شما بايد ريسپانسيو (Responsive) باشد

اين يكي از عوامل مهم‌ گوگل براي رتبه‌بندي سايتتان است. در طراحي وب سايت بايد توجه داشته باشيد اكثر افراد با چلتفرم هاي مختلف وارد سايت شما مي شوند و سايت شما بايد پذيراي اين كاربران باشد. ريسپانسيوبودن سايت به اين معني است كه با كوچك‌و‌بزرگ شدن صفحۀ سايت، تناسبات صفحه به‌هم نريزد. براي مثال، وقتي با موبايل و تبلت سايت را بازمي‌كنيد، سايت برايتان خوانا باشد و اندازه‌ها به‌هم نريزند.

uiux-01.png

۲. رابط كاربري (UI) و تجربۀ كاربري (UX)

UI مخفف User Interface است و به مجموعۀ مؤلفه‌هايي گفته مي‌شود كه كاربر هنگام استفاده از سايتتان با آن‌ها درگير است؛ مؤلفه‌هايي مانند دكمه‌ها و آيكون‌ها. اين عامل نيز يكي ديگر از عوامل مهم‌ گوگل براي رتبه‌بندي سايت شماست و كار را براي كاربرانتان هم بسيار آسان مي‌كند. سايت هايي كه در ايران نامي براي گفتن دارند مانند طرفداري با داشتن يك رابط كاربري مناسب و اسان اجازه سردرگمي را به كاربران خود نمي دهند و در نتيجه به گونه اي موفق مي شوند كه اكنون دست يابي به اين سايت غير ممكن است.

 

UX مخفف User Experience است و منظور تجربه‌اي است كه كاربر هنگام استفاده از بخش‌هاي مختلف سايتتان تجربه مي‌كند. به‌عبارتِ‌ديگر، UI طراحي است و UX اجراكردن رابط كاربري است و اين دو مكمل هم هستند. بنابراين، يكي از بخش‌هاي طراحي مهم‌ سايت همين رابط كاربري و تجربه‌ي كاربري هستند.

۳. سيستم مديريت محتوا (CMS)

CMS درحقيقت سيستمي است كه ازطريق آن محتواي سايتتان را مديريت مي‌كنيد. سايت هاي خبري مثل عصر ايران كه نياز دارند هر لحظه اخبار جديد را منتشر كنند بايد يك سيستم محتوا باز مناسب داشته باشند تا هيچ وقت اوليت خبري را از دست ندهند. حالا، اين سيستم ممكن است آماده باشد، مانند وردپرس و جوملا و پرستاشاپ يا ممكن است طراح سايت سيستمي اختصاصي برايتان بنويسد.

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در مونوبلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.